برنامه های انتخاباتی صداوسیما چند هفته ای است که با رمقی بسیار کم آغاز شده است . سازمان صداوسیما پس از انتقادات اخیر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری (به ویژه کاندیداهای اصلاح طلب )  برنامه هایی را به مناسبت انتخابات تدارک دیده است.

این در حالی است که منتقدان این رسانه معتقدند که سیما هنوز با نور پایین حرکت می کند و گویا اصراری بر گرم کردن تنور انتخابات ندارد.

بیشتر انتقادات از جانب دو نامزد اصلاح طلب انتخابات آقایان موسوی و کروبی و اطرافیان این دو نامزد است . این دو کاندیدای اصلاح طلب در یک امر به طور کامل اشتراک نظر دارند و آن این است که رسانه سیما به طور مستقیم و جدی وارد بحث انتخابات و برگزاری برنامه های چالشی و ارزیابی کارنامه دولت نهم از سوی منتقدان منصف نشده است ،در حالی که این رسانه به طور غیر مستقیم و به انواع لطایف الحیل برای دولت نهم تبلیغ می کند.

این انتقاد حتی از جانب محسن رضایی دیگر کاندیدای جبهه اصولگرایان نیز شنیده می شود و فرمانده اسبق سپاه در اظهار نظرات اخیر خود به شدت از رسانه سیما به دلیل آنچه که ارایه برنامه های یکسویه خوانده است انتقاد کرده است.

این انتقادها در حالی است که حتی برخی از طرفداران دولت نهم هم از این رسانه به دلیل آنچه که نفوذ جریان حامی موسوی در بدنه برخی مدیران سیاسی سیما خوانده اند انتقاد کرده اند . اما با مشاهده عملکرد رسانه سیما می توان انتقاد این دسته از مدافعان دولت را بیشتر برای " رد گم کنی " دانست  چرا که برخی معتقدند که حامیان دولت در واقع با این انتقاد  به  سیما " آوانس " می دهند تا کمی از بار فشار محافل اصلاح طلب یا اصولگرای منتقد دولت بر این رسانه کم شود.

البته با بررسی و ارزیابی دقیق عملکرد رسانه صداوسیما در 2 ماه گذشته به خوبی می توان خط تبلیغی بسیار ظریف و طراحی شده ای را برای تبلیغ دستاوردهای دولت نهم مشاهده کرد.

حتی در 2 ماه گذشته ارایه اخبار و گزارش های غیر مستقیم  درباره  دستاوردهای 4 سال گذشته دولت در رسانه های سیما و شبکه های سراسری صدا در اولویت قرار گرفته است.

مثلا پخش خبری جهت دار در بخش خبری ساعت 7:45 صبح شنبه 26 اردیبهشت ماه 1388 از شبکه سراسری" پیام "  صدا ، مبنی بر کاهش سهم قروض خارجی کشور از تولید ناخالص داخلی کشور یکی از مواردی است که می شود در این باره مثال زد.

این خبر به گونه ای تنظیم شده بود که گویی از سوی ستاد تبلیغاتی دولت نهم تنظیم شده بود . در این خبر اشاره می شد " در 4 سال گذشته " نسبت دیون خارجی کشور از تولید ناخالص داخلی از 14 در صد در سال 2004 (سال قبل از ریاست جمهوری احمدی نژاد ) به 7 درصد در سال جاری رسیده است و در ادامه می گفت که "اگر این روند (احتمالا منظور عمر  دولت فعلی است  ) ادامه یابد این رقم به 6 درصد در سال آتی خواهد رسید " .

نمونه هایی از این دست بسیار زیاد است که اشاره به آنها بحث اصلی این مقوله نیست . اما نکته ای که باید در این میان به آن توجه کرد این است که رسانه سیما به عنوان یک رسانه ای که بودجه اش از سهم تک تک 70 میلیون ایرانی داخل نشین و 6 میلیون ایرانی خارج نشین تامین می شود باید در انعکاس صدای همه اقشار و همه دیدگاه های موجود در کشور (چه موافق دولت و چه منتقد دولت ) عدالت را رعایت کند و به نظر می رسد رسانه سیما از حیث رعایت اصل بی طرفی درست عمل نمی کند.

این احساسی است که اکثریت نخبگان و آحاد جامعه دارند و نتایج نظر سنجی اخیری هم که سایت عصر ایران در این باره به انجام رساند موید این نکته است که حدود 90 در صد از پرسش شوندگان عملکرد رسانه صداو سیما را " جناحی و جانبدارانه " دانسته اند.

به نظر می رسد  برای اینکه رسانه سیما لااقل درصدی از این نگرش منفی ملی نسبت به خود را اصلاح کند لازم است تا در 3 هفته باقی مانده تا انتخابات مقدمات طرح آزادانه و عادلانه دیدگاه های همه نامزدهای انتخاباتی تایید صلاحیت شده و حتی رد صلاحیت شده (البته نامزدهایی که به نوعی جزء تعریف عرفی رجال قرار می گیرند ) را فراهم آورد.

بهترین راه برای تحقق این امر برپایی جلسات مناظره مستقیم نامزدها با امکان طرح آزادانه  پرسش های مردم از کاندیداها است . تناوب پخش چنین برنامه ای می تواند با افزایش درصدی بر  مشارکت ملی ، امکان انتخاب بالنسبه آزادتری را برای شهروندان فراهم تر کند.

استنکاف از برگزاری چنین برنامه ای بدین معناست که رسانه سیما هم همانند برخی بد خواهان ملت ایران خواستار گرم تر کردن انتخابات نیست و این قضاوت ملی به هیچ وجه شایسته  این رسانه ای که لااقل " اسما "  بار ملی بودن را به دوش می کشد، نیست.رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.