تاريخ : | | نویسنده : entergamer

مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در مقاله‌اي پنج راه‌حل اساسي را براي حل و فصل مشكلات جهان مطرح كرد.

به گزارش ايسنا، خاوير سولانا هماهنگ كننده‌ي سياست خارجه‌ي اتحاديه اروپا، در مقاله‌اي كه در روزنامه‌ي فايننشيال تايمز به مناسبت تحليف باراك اوباما رييس جمهور جديد آمريكا منتشر كرد، نوشت: آمريكا همانند ديگر كشورهاي جهان نيست و رييس جمهور آن نيز مثل هيچ مسوول سياسي ديگر نيست، بلكه شخص رييس جمهور آمريكا و اختياراتش براي ميليارد‌ها انسان در سراسر جهان مهم است.

سولانا افزود: نيازي نمي‌بينم كه به اوباما يادآوري كنم كه جهان در آشوب به سر مي‌برد و با مشكلات پيچيده‌اي روبرو است. هم چنين نيازي نمي‌بينيم كه ليستي را تهيه كنم و به او بدهم و بگويم بايد براي حل اوضاع كنوني بر اساس آن عمل كند.

مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا خاطر نشان كرد: كشورهايي كه امروز شاهد پيشرفت هستند نظير چين، اندونزي، برزيل و كشورهاي مركز اروپا، در سال‌هاي گذشته طرد شده بودند؛ در حالي كه اكنون نيازي به نظارت ندارند. اكنون تنها نياز به نظارت بر كساني است كه در مشكلات و شكست‌ها سردرگم شده‌اند و اين همان كاري است كه اوباما و تيمش بايد بر آن متمركز باشند.

سولانا گفت: در بسياري از موارد، جهان به ماهيت مشكلات پي برده است و حتي چشم اندازهاي حل اين مشكلات نيز روشن است. جهان سال‌ها است كه ريشه‌ي راه‌حل را دريافته است، اما مشكل هم چنان باقي است. واقعا چطور مي‌توان اين راه‌حل را اجرايي كرد؟

سولانا پنج پيشنهاد را براي حل مشكلات جهان مطرح كرد؛ نخست ارايه راه‌حل دايمي و سياسي براي هر مشكلي چه جنگ داخلي چه جنگ ميان دو كشور يا مشكلات مربوط به انرژي و تغييرات آب و هوا، گسترش سلاح‌هاي هسته‌يي اما شرط آن در نظر گرفتن منابع تمام كشورها است.

وي به اعمال قدرت اشاره كرده و نوشته است: اعمال قدرت محدود به استفاده از قدرت نظامي و مالي نيست؛ بلكه شامل توانايي‌هاي مشروع مي‌شود. اين نوع توانمندي احتمالا بهتر است. به عنوان مثال حل مساله‌ي فلسطين بدون در نظر گرفتن حقوق فلسطيني‌ها امكان پذير نيست.

مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا به پيشنهاد دوم اشاره كرد و گفت: هر گونه دخالت در كشورهاي ديگر بايد در جهت استراتژي سياسي اين كشور‌ها باشد و بايد اين گونه در نظر گرفته شود كه محور سياست خارجي كشورها بايد در راستاي در نظر گرفتن سياست‌هاي داخلي كشورهاي ديگر باشد. سياست‌هاي داخلي كشور‌ها سطح و امكان مذاكرات را براي كشورهاي ديگر مشخص مي‌كند.

سولانا به پيشنهاد سوم اشاره كرد و افزود: اعتماد متقابل رهبران جهان كليد حل بحران است يعني تا زماني كه اعتماد متقابل ميان كشورهاي شركت كننده در مذاكرات حاصل نشود، نمي‌توان انتظار موفقيت راه‌حل‌هاي ديپلماتيك را داشت.

وي تصريح كرد: هيچ كشوري حتي آمريكا نمي‌تواند بدون ياري ديگر كشور‌ها به حل مشكلات بپردازد. اين پيشنهاد چهارم است كه بايد در نظر گرفته شود.

سولانا گفته است: ضعف همكاري منطقه‌اي در خاورميانه آن هم در شرايطي كه اين منطقه درگير بحران‌هاي متعدد است، بهترين مثال براي اين مساله است.

وي از پيام رهبران عرب به باراك اوباما درباره‌ي همكاري در حل بحران منطقه تقدير كرد و گفت: اتحاديه اروپا از درخواست آن‌ها جهت اعمال فشار در راستاي تحقق صلح در منطقه حمايت مي‌كند.

سولانا به پيشنهاد پنجم اشاره كرده و گفته است: بهترين زمان براي حل هر مشكلي حل آن مشكل به محض وقوعش است. يعني قبل اينكه دخالت‌هاي بيشتري در اين زمينه صورت گيرد.

سولانا افزود: در صورت شكست در اين امر خويشتنداري در حل و فصل اين مشكلات كليد و رمز موفقيت است.

مسوول سياست خارجه‌ي اتحاديه‌ي اروپا تاكيد كرد: هدف برتر راه‌حل ديپلماتيك، دستيابي به اصولي است كه مورد توافق همه باشد.

انتهاي پيامرپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.