تاريخ : | | نویسنده : entergamer

 

نوسان گیری قیمت ها,قیمت دلار

 

    

دلار دیروز در تداوم مسیر کاهشی خود به قیمت ۱۷۴۰ تومان در ساعات اولیه بازار رسید.

روند قیمت های بازار ابعاد تازه ای به خود گرفته و وعده رحیمی معاون اول دولت برای گشایش بزرگ ارزی هر روز نوسان بیشتری در بازار ایجاد می کند. روز گذشته قیمت ارز از كانال قیمتی ۱۸۰۰ عبور كرد و برای اولین بار در چند ماه گذشته چنین نرخی برای دلار اعلام شد. قیمت سكه نیز تا سطح ۷۶۵ هزار تومان پایین آمد كه ركورد جدیدی برای افت قیمت در هفته های اخیر به حساب می آید.

نوسان گیری قیمت ها

در روزهای اخیر پس از یک ثبات قیمت ۱۵ روزه در بازار ارز و سکه، همزمان با سخنرانی معاون اول دولت در همایش تجلیل ازصادرکنندگان برترکشور، قیمت ها دربازار ارز و سکه دوباره اوج گرفت و روند پرنوسان قیمت ارز در روزگذشته باردیگرتوجه هارا به خود جلب کرد. دلارقبل ازظهرروزگذشته در بین دلالان به رقم ۱۷۴۰ تومان نیز اعلام شد که البته بر اساس اطلاعات به دست آمده از بازاردراین سطح هیچ گونه معامله ای انجام نشده و تنها عوامل روانی حاکم بر بازار به این شرایط دامن زد.

قیمت دلار آمریکا البته تا بعد از ظهربا گذر از ۱۸۰۰ تومان به نرخ های به مراتب بالاتری نیز اعلام و معامله شد. تا غروب دیروز قیمت ۱۸۴۰،۱۸۶۰ و حتی ۱۸۷۰ تومان نیز در ساعات متوالی برای معامله دلار آمریکا اعلام شد. قیمت سکه نیز که در روز های قبل تا ۷۷۵ هزار تومان رسیده بود دیروز در تغییر جهت قیمت ها تا ۷۸۵ هزار تومان همراه با افزایش قیمت دلار آمریکا گران شد.

بر اساس شنیده ها فروش درهم به نرخ ۴۹۲ تومان از سوی صرافان مستقر در امارات موجب شد تا قیمت دلار معامله شده تا مرز ۱۸۰۰ تومان افت کند.در عین حال برخی شنیده ها از وجود اسکناس های ارزان در روز های اخیر در بازار حكایت دارد که البته از سوی هیچ مقامی تایید نشده است.وجود شایعه های مختلف که در این روزها چاشنی داد و ستد ارز و سکه در بازار است، خود به نوعی بر افت و خیز قیمت ها تاثیر غیرقابل انکاری دارد.

بسیاری از فعالان اقتصادی عنوان كرده اند بازار در انتظار رونمایی از وعده معاون اول رییس جمهور برای گشایش ارزی است. وعده ای كه تاكنون بسیار موثر واقع شده است زیرا از دید فعالان مقامات اقتصادی کشور راه هایی را برای انتقال ارز جایگزین کرده اند که عمدتا بر آسیا متمرکز است.در روزهای اخیر نیز با عملی شدن بخشی از تعهدات قبلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گشایش اعتبارات ارز وارداتی کالاهای اساسی و مواد اولیه خبر رسیده که نرخ دلار گشایش شده ۱۲۵۰ تومان بوده است.

البته این گشایش براساس قانون جدید ارزی انجام می شود بنا بر این قانون، تا رسیدن برگ سبز گمرکی ۲۰ درصد از مبلغ گشایش اعتبار شده بلوکه می شود. در كنار این اقدامات سامانه جدید ارزی نیز موثر واقع شده است. با راه اندازی پرتال ارزی بانک مرکزی این بانک به سازمان توسعه تجارت و گمرک متصل شده و کلیه امور وارداتی و همچنین صادراتی برای کنترل قیمت ها و آگاهی از میزان ارز ورودی و خروجی رصد می شود.

این سامانه که در ۱۹ بهمن ماه رونمایی شد تا زمان به بهره برداری رسیدن آن، حرف و حدیث های زیادی را در پی داشت و بسیاری از فعالان و کارشناسان اقتصادی در موردعملیاتی شدن آن تردید داشتند. با عملیاتی شدن این سامانه و تعهد بانک مرکزی برای تامین ارز مورد نیاز، انتظاربرای کاهش وکنترل قیمت ارز بالا گرفته است.

در همین حال افزایش قیمت طلا در بازارهای خارجی بر افزایش قیمت سکه در بازار داخلی موثر بوده است. قیمت طلا در بازارهای جهانی روز گذشته با ۱۰ دلار افزایش تا ۱۷۷۵ دلار بالا رفت. کاهش ارزش دلارآمریکا و درمقابل افزایش ارزش یورو تقاضا برای خرید طلا را بالا برد. دربازارهای جهانی مهم ترین خبر موثر برافزایش قیمت جهانی طلا و تقویت یورو تصویب اعطای وام به یونان در مجلس آلمان بود.در پی این اقدام بورس های اروپا نیز با افزایش شاخص روبه رو شدند. اونس جهانی طلا در روز سه شنبه پیش از پرداخت دور دوم وام از سوی صندوق بین المللی پول به بانک مرکزی اروپا، با افزایش سرمایه گذاری ها در بازارهای جهانی، افزایش یافت.

به گزارش سایت طلا به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، با اعلام ساعت ۳:۱۳ دقیقه بعد از ظهر به وقت سنگاپور طلا در تحویل فوری با ۴/۰ درصد افزایش رو به رو شد و به ۱۷۷۴ دلار و ۲۳ سنت در هر اونس رسید. این افزایش در حالی صورت گرفته است که بهای اونس جهانی طلا در روز دوشنبه با ۳/۰ درصد کاهش رو به رو شد و بهای آن تا مرز ۱۷۶۷ دلار در هر اونس نیز کاهش یافت.

این کاهش زمانی اتفاق افتاد که بهای یورو نسبت به دلار آمریکا با ۴/۰ درصد کاهش رو به رو شد. بسیاری از کارشناسان بهای اونس طلا در این محدوده را به دلیل افزایش بهای دلار نسبت به یورو با توقف روبه رو دانسته اند. آنها دلیل افزایش بهای دلار نسبت به یورو را در ادامه دار شدن بحران اقتصادی در اروپا عنوان کرده اند. بهای اونس جهانی طلا در تحویل ماه آوریل با افزایشی خفیف رو به رو شد و به ۱۷۷۳ دلار و ۴۰ سنت در هر اونس رسید. این اتفاق به دنبال کاهش بهای نفت برای دومین روز متوالی در بازارهای جهانی رخ داده است..... /   گزارش : روزنامه دنياى اقتصاد
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.