«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا از پایگاه نظامی «بگرام» در افغانستان، برای مردم کشورش سخنرانی تلویزیونی کرد و خبر داد که اين كشور قصد ندارد در افغانستان پایگاه دائمی بسازد.

به گزارش ايلنا به نقل از بي‌بي‌سي، اوباما در سالگرد کشته شدن «اسامه بن لادن» رهبر سابق گروه القاعده به افغانستان رفته بود تا توافق‌نامه استراتژیک همکاری‌های آمریکا و افغانستان را با رئیس‌جمهوری این کشور امضا کند.

اوباما، این توافق‌نامه را که بر اساس آن افغان‌ها خود مسئول حفظ امنیتشان می‌شوند، مهم توصیف کرد.

وي گفت که در اجلاس پیش روی ناتو در شیکاگو، کشورهای عضو هدفی را تعریف می‌کنند که بر مبناي آن، از سال آینده ميلادي نیروهای افغان رهبری عملیات را در این کشور به دست بگیرند.

وي در سخنرانی خود درباره این که چرا نیروهای آمریکا به یک باره از افغانستان خارج نمی‌شوند، گفت كه آنها می‌خواهند زمانی از اين کشور خارج شوند که افغانستان به ثبات رسیده باشد.

اوباما از سربازان آمریکایی که در افغانستان هستند، تشکر کرد و گفت که نمی‌خواهد سربازان آمریکایی در افغانستان کشته شوند اما باید کاری که در افغانستان شروع شده به پایان برسد. وي تاكيد كرد: «باید با مسئولیت‌پذیری این جنگ را به پایان ببریم.»

ناظران می‌گویند که رئیس‌جمهوری آمریکا در سالی که قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود، می‌خواهد به مردم کشورش اطمینان دهد که جنگ در حال تمام شدن است و به افغانستان هم بگوید تا زمانی که فعاليت طالبان ادامه دارد، همراه آنهاست.

اوباما که در تاریکی شب به افغانستان رفته بود و پیش از سپیده این کشور را ترک کرد، در سخنان خود به نزدیکی سحر هم اشاره کرد و گفت که آمریکایی‌ها در دهه گذشته در جنگ بودند و «حالا در تاریکی افغانستان، می‌توانیم روشنایی روزی جدید را در افق ببینیم.»

وي درباره توافق‌نامه‌ای که با« حامد کرزی» رئيس‌جمهوري افغانستان امضا کرده است هم گفت كه در آن توافق‌نامه آمده است که آمریکایی‌ها نیروهای افغان را برای عملیات ضدتروریستی آموزش می‌دهند و این که از افغان‌ها انتظار دارند که شفافیت بیشتر و پاسخگویی بیشتری داشته باشند.

اوباما همچنین گفت که برنامه خروج از افغانستان مشخص است.

آمریکا قرار است تا سال ۲۰۱۴ میلادی تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کند اما بر مبناي توافق‌نامه ای که دو کشور با هم امضا کردند، روابط نظامی و غیرنظامی آنها برای سال‌ها ادامه خواهد داشت.


رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.